ג'ינוסייד בבורמה

ג'ינוסייד בבורמה

04.09.17 - 21:12 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

לנגד עיני העולם מתבצעת במיאנמר (בורמה לשעבר) השמדת עם, טבח אכזרי וטיהור אתני מפלצתי כנגד בני הרוהינגיה. בני הרוהינגיה הם עם מוסלמי שבמקור חי במיאנמר במחוז אראקאן שבמערב המדינה, אשר בה חיים כיום כ-1.3 מיליון רוהינגים. בנוסף להם, קיימים ריכוזי מהגרים משמעותיים בערב הסעודית, בנגלדש, פקיסטן, תאילנד, מלזיה, הודו ואינדונזיה בעיקר כתוצאה מהסכסוך האלים שפרץ ביתר שאת, החל משנות השבעים וגרם לגלי ההגירה אל מחוץ למדינה. בעולם כולו ישנם כ-2 מיליון רוהינגים ולאחרונה הם הוגדרו, על פי האו"ם, כמיעוט הנרדף ביותר בעולם.

הרקע לסכסוך הוא דתי בצל המאבקים על זהותה של מינאמר הנשלטת על ידי קציני הצבא  והניסיונות להשיג תמורות דמוקרטיות במדינה. הבורמזים הבודהיסטים והמשטר הצבאי השלטת במדינה, חוששים מעליית מספרם וכוחם של המוסלמים וממגמות הבדלנות במחוז, רואים בהם גורם זר שפלש מבנגלדש והחל לרדוף אותם פוליטית, חברתית ולבסוף גם בפעולה אלימה וברוטאלית כנגדם.

בתחילת שנות ה-2000 נשללה אזרחותם של מיליון וחצי בני הרוהינגיה החיים במיאנמר, נפסקו נגדם חוקים, נדחקו מכל פעילות ציבורית והמשטר הצבאי במדינה פעל לבודד אותם ולהפריד בינם לבין האוכלוסייה. מאז 2012 החלה השמדה מאורגנת של בני רוהינגיה במיאנמר ולמעלה מ-168 אלף בני רוהינגיה נמלטו ממנה.

הבודהיסטים המוסתים על ידי הנזירים בהנהגת "אשין ויראתו" יצאו מגדרם והפגינו שנאה ועוינות חסרת תקדים כנגד המוסלמים. מעשי הטבח נגדם התגברו בשנה האחרונה, נרצחו אלפים ובכלל זה גם נשים וילדים וכפרים נמחקו עד היסוד. ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" פרסם דו"ח אודות מקרים רבים של רצח, אונס, גירוש המוני והחרבת כפרים של בני הרוהינגיה במחוז ארקאן שבמיאנמר, החל מאוקטובר 2016. בהודעה שפרסם ב-3 בינואר 2017 האשים האו"ם את מיאנמר בביצוע "פשעים נגד האנושות". האפיפיור גינה אולם הקהילה הבין לאומית נשארה אדישה.

סוכנות הפליטים של האו"ם גינתה את ממשלת מיאנמר בשל תכניתה ליישב מחדש את בני הרוהינגיה בכפרים סגורים בעלי אופי של מחנות עקורים משוללי זכויות יסוד. מועצת זכויות האדם של האו"ם החליטה במרץ האחרון לשלוח וועדה מטעמה שתחקור את הפשעים בהם מואשמים כוחות הביטחון של מיאנמר (בורמה) במערב המדינה. מנהיגת המפלגה הפרו-דמוקרטית במיאנמר, כלת פרס נובל לשלום, אונג סאן סו צ'י הודיעה כי לא תאפשר לוועדה שכזאת לפעול בשטח המדינה והתביעות שתוותר על פרס הנובל לא איחרו לבוא.

ברקע, יש לציין את המעורבות הישראלית בסכסוך. בספטמבר 2015, ביקרו בכירי הצבא של מיאנמר בישראל ונועדו עם הרמטכ"ל ועם בכירים ישראלים אחרים. בישראל ניסו להצניע את דבר הביקור, אולם סוכם על הספקת ציוד צבאי ועל הדרכת הכוחות של צבא מיאנמר.

לאחרונה ובאמתלה של מספר פעולות התנגדות של בני הרוהינגיה שהוגדרו כהתקפות טרור, החל מבצע צבאי ברוטאלי ורחב היקף של המשטר הצבאי כנגד בני הרוהינגיה  ורק בשבוע האחרון נשחטו מהם כשלושת אלפים וכפרים שלמים נשרפו כליל. כל זה קורה תחת עיניו הפקוחות של העולם העיוור ואולי העסוק בטירוף המזרח תיכוני והצפון קוריאני, ותמונות הזוועה של הגופות המרוטשות, השרופות ונהרות הדם המגיעות משם עדיין לא מצליחות להוציא את הקהילה הבין לאומית מאדישותה.

ומה עם האומה האסלאמית?! ובכן, היא שקועה במאבקים פנימיים ומלחמות אחים במזרח התיכון: ארדואן מנסה ללכד סביבו תמיכה ואף שלח מסרים מזהירים לבורמה. חלק מהמלומדים וחכמי הדת אף גינו את עמיתיהם ששלחו אלפי צעירים לסוריה ולעיראק לתוך מלחמת אחים שהתישה את האומה, ויושבים כיום בשתיקה לנוכח מה שמתרחש בבורמה ולנוכח ההתקפה הבודהיסטית חסרת התקדים כנגד מוסלמים. לטענתם, וללמדכם שמבלי ברכתו של הדוד סם, משטרי הבובות שלו במזרח התיכון וחכמי הדת שבחסותם אינם בר סמכא לפעול. לנו לא נותר אפוא, אלא להתפלל לאללה עבורם.

(מאמר מערכת אדיגה ביסמן)

הוסיפי תגובה