1969: שריפת אל-אקצה

1969: שריפת אל-אקצה

21.08.17 - 19:22 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

היום לפני 48 שנים: המינבר המפואר הזה שבתמונה הראשונה (בימת הדרשן במסגד אל-אקצה) ידוע כ"המינבר של צלאח א-דין אל-איובי", אך מי שהורה לבנותו הוא קודמו בתפקיד - השליט הסלג'וקי נור א-דין מחמוד זינקי בשנת 1168, שתכנן לשים את המינבר במסגד אל-אקצה לאחר כיבושו מידי הצלבנים. המינבר נבנה בדמשק והועבר לעיר חלב.

נור א-דין מחמוד מת לפני שהספיק לכבוש את ירושלים, ולאחר כ-20 שנה, ב-2 באוקטובר 1187, כבש צלאח א-דין את הארץ המבורכת ואת ירושלים, והורה להביא לאל-אקצה את המינבר.

בבוקר ה-21 לאוגוסט 1969 – בתקופה שבה התרחשו עשרות אירועים באל-אקצה - נכנס הפושע דניס מייקל רוהאן, אזרח ממוצא אוסטרלי, לתוך מסגד אל-אקצה והכין פתיל מהול בחומר דליק במיוחד והניח אותו על מינבר נור א-דין, והצית. האש אחזה במהרה בחלק המזרחי והדרומי של המסגד והכל עלה בלהבות. רוהן הספיק לברוח דרך אחד משערי המסגד.

המשטרה טענה כי קצר חשמלי גרם לשריפה, אך בדיקת חוקרי שריפה ועדויות אנשים שהיו במסגד העלה כי מדובר בהצתה. רוהאן נעצר ונשפט כביכול ונטען כי אינו שפוי (בעקבות דו"ח פסיכיאטרי), ולא כשיר לעמוד לדין, ונשלח לארצו לאחר מספר שנים של שהות בארץ.

זעם רב התפרץ בקרב המוסלמים בארץ ונטען כי לישראל יד בדבר, וכי הפגיעה במסגד אל-אקצה הייתה מכוונת. "אדם שמצית בכוונה את המינבר של צלאח א-דין ונור א-דין רוצה לא רק לשרוף את המסגד, אלא למחוק את ההיסטוריה האסלאמית. הוא שפוי ושולחיו שפויים", נטען. מנגד טענה ישראל כי מדובר במצית שאינו שפוי שפעל לבדו. נערכו הפגנות רבות של המוסלמים בישראל.

בעולם המוסלמי הייתה תסיסה וזעם וקריאה לג'יהאד נגד ישראל. תגובת המדינות הערביות לשריפה הייתה אדישה: הוקמו ועדות ופורסמו גינויים, אך צעדים של ממש לא ננקטו. פורסם כי ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, הגיבה על אירוע ההצתה: לא ישנתי כל הלילה לאחר שידעתי על השריפה, אך בבוקר נרגעתי לאחר שהבנתי שהעולם המוסלמי בשינה עמוקה.

עבודות השיקום והשיפוץ במסגד נמשכו שנים, ועד היום ניתן להבחין בשרידי השריפה שהושארו לתזכורת על תקרות המסגד. בשנת 2006 תרמה ירדן למסגד מינבר חדש הדומה למינבר נור א-דין. (התמונה השנייה).

באדיבות "מרכז חקר ההיסטוריה האסלאמית" באיסטנבול, טורקיה.

הוסיפי תגובה