הבהרה לגבי "זקאת לסורים"

הבהרה לגבי "זקאת לסורים"

21.12.16 - 02:41 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

שאלה: 

חלה עליי החובה לשלם זקאת, האם מותר לי לשלם את כספי הזקאת להתרמות שעושים בשביל הנזקקים הסורים? ומה הדין אם בכספים האלה הארגונים העוזרים להם יקנו להם מצרכים שונים כמו מזון, לבוש וכו' ולא יתנו להם כסף מזומן, האם הזקאת נחשב לקביל ומותר במצב כזה?

תשובה: 

במקור את הזקאת משלמים ומוציאים באזור המגורים, אבל במקרים חריגים מותר להוציא את הזקאת מאזור המגורים, כמו עזרה לנזקקים יותר שנמצאים מחוץ לאזור המגורים, או הימצאות קרובי משפחה נזקקים מחוץ לאזור המגורים.

והשאלה שנשאלת בסוגייה שלנו היא: האם מותר להעביר את הזקאת לגוף לא מוסלמי שיהיה אחראי לחלק אותו לנזקקים? כי הרי את הזקאת במצב הזה של החלוקה לסורים נצטרך להעביר לגופים לא מוסלמים שהם אלה שדואגים לטפל ולעזור להם...

בסוגייה זו ישנה מחלוקת בין חכמי הדת; האם מותר לתת יפוי כוח ללא מוסלמים לחלק את כספי הזקאת או אסור?! וחכמי הדת באסכולה החנפית ואחרים בדעה שזה מותר.

אבל כמובן שיש לקחת בחשבון שהגוף שאוסף את התרומות חייב להיות חוקי, א-פוליטי (ללא כוונות פוליטיות מאחורי הפעילות הזו), ושיש אמינות לכך שהכספים יעברו ליעדם בביטחה! במידה ואי אפשר לממש את התנאים האלה אז אסור להעביר להם את הזקאת!

נוסיף ונגיד שבכדי לצאת מהמחלוקת לעיל של חכמי הדת, ובכדי שיהיה לנו שלווה בלב שקיימנו את מצוות הזקאת בצורה ראויה ונכונה, עדיף לא להעביר את הזקאת לגופים שהם לא מוסלמים, כי חלק מחכמי הדת טוענים שהזקאת בצורה הזו לא תתקבל! אז עדיף ורצוי להעביר צדקות רגילות ולא את הזקאת ליתר ביטחון.

* במידה והנזקקים לא יקבלו את הזקאת שהועבר אליהם בצורה של כסף מזומן, אלא במקום זה יקנו להם מצרכים חשובים כמו מזון, מעילים, ולבוש חם, ועוד.. זה עדיין ייחשב ויתקבל כזקאת.

אללאהו אעלם.

זקאת

הוסיפי תגובה