'אנו רגילים להפך הגמור'

'אנו רגילים להפך הגמור'

01.10.16 - 14:40 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

שאלה: 

סלאםעליכום

ראיתי פרסום מאחד השייח'ים שעל אישה מוסלמית לא מוטלת שום אחריות בבית כגון כביסות, בישול וכאלה, אלא רוב זמנה להקדיש לעבודת אללה (ذكر وعباده) ושעל הגבר חובת המימון, כולל הכל, אפילו להביא אוכל מוכן הביתה, ואפילו להעסיק עוזרת אם המצב הכלכלי מאפשר. והאישה יכולה מרצונה להירתם, אך לא חייבת, האם יש נכון בדבר? אנו רגילים להפך הגמור שעל האישה כמעט מוטל כל האחריות בבית ובמשפחה וכביכול הגבר מביא פרנסה, וגם בזה האישה עוזרת בהרבה מהמקרים.

איך ניתן לדעת אם פרסומים כאלה ואחרים של מגוון רחב של שייח'ים נכונים או לא?

בתודה לכם

תשובה: 

ועליכוםסלאם:

ישנה מחלוקת בין חכמי הדת לגבי מה החובה על האישה ומה לא החובה עליה באחריות הבית. לפי האסכולה שלנו (האסכולה החנפית) לאישה יש אחריות בביתה, בניהול הבית בצורה בריאה וטובה, ועל הגבר אחריות הפרנסה והעבודה. במידה והאישה עובדת בהסכמת בעלה מחוץ לבית, ומביאה פרנסה, ועוזרת לפרנסת הבית, יש לה "תוספת שכר" וגמול (חסנאת-פסאפה) מאללה תעאלה​.

כדי להבדיל מה נכון ומה לא נכון בדברים שרואים וקוראים בטלוויזיה, אינטרנט וכו' צריך ידע בשריעה אסלאמית, ולכן מי שאין לו ידע בתחום מומלץ שיבחר שייח' מוסמך שיחזור אליו בשאלותיו בכדי לא לגרום לעצמו בלבול.

אללאהו אעלם.

משפחה ויחסים

4 תגובות

היכן נכתב שעל הגבר להתייחס לאישתו כבשפחה, לחזור הביתה לבית נקי מצוחצח ולא לתת יד ולעזור?

והיכן נכתב שהגבר הוא "השפחה" של האישה שהוא חייב לפרנס ולדאוג לכל הצרכים.. והאישה לא חייבת לפרנס, לא לבשל, לא לנקות ולעשות מה שהיא רוצה?!הגבר לא שפחה של האישה כמו שהאישה גם אינה שפחה של הגבר. מדובר פה על חלוקת אחריות ותפקידים, כמו שאחריות הפרנסה וכו' על הגבר, כך גם אחריות הבית על האישה.. אין זה אומר שהגבר לא יעזור לאישתו, הנביא תפילות אללה עליו ושלומו היה עוזר בבית.. 
התשובה מתייחסת על החובה והאחריות המוטלת על האישה בתוך מערכת הנישואים. הנביא תפילות אללה עליו ושלומו אמר (מתוך החדית'): והאישה רועה (משגיחה, אחראית) לבית בעלה ולילדיו (צחיח אל בוכארי ומוסלם). 
وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ عَلَى بَيْتِ بَعْلِهَا وَوَلَدِهِ وَهِيَ مَسْئُولَةٌ عَنْهُمْ. (البخاري ومسلم)

הוסיפי תגובה