'יש חיזוי טכנולוגי'

'יש חיזוי טכנולוגי'

20.08.16 - 05:38 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

שאלה: 

שלום!

רציתי לשאול מה הסיבה שבדת האסלאם חייבים לראות את הירח כדי לקבוע שחודש נגמר/עבר. האם זה רשום באיזשהו מקום שחייבים לראות בעניים את הירח? או שמא זה בסדר להסתמך על יכולות חיזוי טכנולוגיות, שידועות כמאוד מדויקות ואף נמצאות בשימוש בחלק מהמדינות המוסלמיות (טורקיה למשל), וגם הדת היהודית קובעת את לוח השנה שלה מראש על ידי חיזוי של מיקום הירח. באותו נושא אציין שהנושא של הזמנים של קריאות לתפילה כן נקבעות על פי אמצעים טכנולוגיים (מועדי שקיעה וזריחה) אז לא מובן לי למה לא משתמשים באמצעי החיזוי האלה לקביעת תאריכי החודשים מראש.

תודה מראש.

תשובה: 

חכמי הדת שנויים במחלוקת לגבי קביעת כניסת/יציאת החודש האם מותר לקבוע על פי חיזוי טכנולוגי או אך ורק חייבים לקבוע על פי ראייה בעיניים?! ורוב רובם של חכמי הדת נוטים לדעה שהראייה חייבת להיות בעין ולא באמצעי אחר.

בעבר אמצעי החיזוי לא היו מדויקים כמו אמצעי החיזוי הטכנולוגיים שיש ברשותנו כיום, ולכן אין מניעה להסתמך על אמצעים טכנולוגיים אלו, ולדעה זו נטה חלק מחכמי הדת, וחלקם אף מחכמי הדת של האסכולה החנפית.

כי כמוזכר לעיל אמצעי החיזוי הטכנולוגי הוא מדויק מאשר הראייה בעין הבלתי מזויינת, ובשימוש באמצעי זה ניתן לצאת מכל המחלוקת האופפת סביב הנושא כל שנה ושנה, מה שגם בחלק מהמדינות העניין עלול להפוך לעניין פוליטי, ובשימוש בטכנולוגיה האמינה ניתן לצאת מכל הבלגאן הזה, ובנוסף הידיעה מראש על תאריך כניסה/יציאה של החודש תקל הרבה מאוד על התנהלות החיים של האנשים והארגונים השונים.

ואללהו אעלם.

נורדין שובש

כללי

2 תגובות

السلام عليكم
يقول الرسول الكريم صلى الله عليه وسلم:
لا تصوموا حتى تروا الهلال، ولا تفطرو حتى تروه،فان غم عليكم فاقدرو له.

وعليكم السلام ورحمة الله،
صدقت هذا الحديث هو من أدلة الجمهور الذين يقولون بإثبات الهلال بالرؤية البصرية.
ولقد ذكرت في الجواب أن أغلب العلماء مع هذا القول، وبعض العلماء ذهبوا إلى القول الآخر الذي يقول بجواز اثبات الهلال عن طريق الحساب الفلكي ومن المعاصرين الذين قالوا بذلك الشيخ الدكتور يوسف القرضاوي والشيخ أحمد شاكر والشيخ العلامة مصطفى الزرقا.
والحديث الذي رواه ابن عمر رضي الله عنهما يدل على سبب الاعتماد على الرؤية البصرية وليس على الحساب، بسبب عدم معرفتهم الحساب الدقيق في عصرهم، عن ابْنَ عُمَرَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَنَّهُ قَالَ: (إِنَّا أُمَّةٌ أُمِّيَّةٌ لَا نَكْتُبُ وَلَا نَحْسُبُ؛ الشَّهْرُ هَكَذَا وَهَكَذَا، يَعْنِي مَرَّةً تِسْعَةً وَعِشْرِينَ وَمَرَّةً ثَلَاثِينَ) متفق عليه.

הוסיפי תגובה