'מעצר קורשה לא חוקי'

'מעצר קורשה לא חוקי'

24.07.16 - 23:17 מאת: ביברס שוגן

צפיות

איש הדת הצ'רקסי-ירדני, אמג'ד קורשה, נמצא במעצר כבר יותר מ-40 ימים, זאת אחרי שנעצר על ידי השלטונות הירדנים. הוא נמצא במעצר יחיד בבית הכלא "אל-ג'ויידה" בעקבות קטע וידאו שצולם בשנת 2014 ושעורר סערה על רקע חוקי ומשפטי.

בשיחה עם "ערבי 21" הבהיר עורך דינו של קורשה, מחמוד אל-דדקור, שאמג'ד קורשה עדיין במעצר יחיד הרחק מאנשים אחרים כבר יותר מחודש, בצורה לא חוקית, משום שהחוק מתיר כליאה בצורה הזאת רק כאשר הכלוא עובר על הנהלים בכלא. עורך הדין הבהיר כי זאת אחת מהעבירות אשר קורשה מתמודד איתה, כאשר אין שום חוק שמסביר את מעצרו, וזה מה שמעורר מחלוקת משפטית.

אמג'ד קורשה מואשם במעשים שהממשלה לא הותירה ושיכולים לגרום לאי יציבות ביחסים בין הממלכה הירדנית למדינה ידידה, אותה האשמה גינה עורך הדין ב"מופקרת".

"מדוע האשמה נופלת על אמג'ד קורשה עוד לפני שהוכח כי הוא עבר על החוק? ומי יפצה אותו אם ייצא זכאי מכל ההאשמות?", טוען אל-דדק'ור וציין גם כי אמג'ד קורשה עמד בפני בית דין צבאי, שהוא מעשה מגונה מבחינה חוקית בכלל, ומבהיר כי הפסיקה של בתי הדין של ביטחון המדינה לא מוכרים  מבחינה בין לאומית, וכי לכל אזרח יש את הזכות לעמוד מול בית דין לא צבאי.

עורך דינו של אמג'ד קורשה מסר עוד: "שבחקירות שהתבצעו ביום רביעי שעבר לקורשה, שאלו אותו על ההאשמות המכוונות נגדו וקורשה פסל את כל המיוחס לו". עורך הדין הבהיר כי החקירות בדרך לסיום, ויהיו לתובע הכללי שתי אפשרויות בלבד - או לזכות אותו או להפנות אותו לבית הדין הצבאי.

ובכך מבקש ערך הדין אל-דדקור להוציא את קורשה לחופשי על ידי השימוש בסמכויות שלו ולא לשלוח אותו לבית דין צבאי.

ומכיוון אחר, גינה ראש הסתדרות עורכי הדין לשער בירדן, סאלח אל-ערטומי, את מעצרו של אמג'ד קורשה, וציין כי האשמת אזרחים בהאשמות מהסוג הוא ביטוי להוצאה להורג של החירות, המובהרת בחוקה הירדנית. הוא הבהיר כי האשמה גרימת אי יציבות בין הממלכה הירדנית למדינה ידידה, היא מסוכנת משום שלא צריך במקרה הזה להוכיח את הפגיעה, אך מספיק להרגיש בסכנה עצמה.

עורך דינו של קורשה ציין כי הסיבה למעצר חוזרת לווידאו שפורסם שנת 2014 בו הוא מבקר את הברית הבינלאומית במנהיגות ארה"ב.

עורך הדין הבהיר כי אותו וידאו פורסם לפני שיהיה לירדן צעד רשמי ואזרחי ברור, וכי הווידאו פורסם לפני המקרים הביטחוניים שעוררו סערה במדינה ובדעת הקהל, כמו המקרה של הטייס הירדני מעאד' אל-קסאסבה, והמתקפות המזוינות בארבד ומקומות אחרים. הוא הבהיר גם כי ההאשמה לא אמיתית ולא מתאימה לאישיותו של קורשה שמצדד את המולדת. והוסיף כי ההאשמה מנוגדת לחוקי הצדק, וכי מעצרו מנוגד לחוק בכלל, וכי התובע הכללי הצבאי עובר על סמכויותיו במצערו.

ומצד אחר, אל-ערמוטי טוען כי הנסיבות למעצר הן פוליטיות ואין להן שום בסיס חוקי.

אל-דדקור פנה בסיום לארגוני זכויות האדם, ולמוסד "אל-קראמה" לזכויות אדם שנמצא בז'נבה בקשר לסוגיה של אמג'ד קורשה, אשר תפנה למוסדות אחרים אחרי שתשלים את איסוף המידע מסביב לסוגיה. 

----------------------

מקור: circassiatimesarabic.blogspot.co.il

----------------------

זה הווידאו שבעקבותיו נעצר אמג'ד קורשה:

אמג'ד קורשה נולד בשנת 1967, והוא מטיף אסלאמי ירדני, מרצה בפקולטה לשריעה באוניברסיטה הירדנית, למד והתמחה בהשוואת דתות ויחסים מערביים אסלאמיים, וסיים אוניברסיטת ברמינגהאם בבריטניה, נשוי ואב לחמישה ילדים.

קורשה התפרסם בתחילת האביב הערבי במבצע שלו נגד השחיטות בירדן, ויש לו מספר תוכניות טלוויזיה ורדיו, מה שהעלה את שמו לצד המפורסמים בירדן ובמזרח התיכון.

הוא קיבל תעודת דוקטור "בחוק העקרונות המוסריים הקוראני מול הפילוסופיה המוסרית בדתות אחרות, במיוחד הנצרות, מנקודת מבט אוניברסאלית" שם מחקרו באנגלית: A Muslim's perspective Towards Hans Kung's Concept of Global Ethnic. והתואר השני קבל בהגשת מחקרו בפרשנות הקוראן באוניברסיטה הירדנית, שעסק בנושא "השפה הבלתי אפשרית לחיקוי בקוראן" בכותרת" دلالة الى والباء واللام في القرآن الكريم بين المفسرين والنحويين والبلاغيين والاصوليين".

מתוכניותיו בטלוויזיה וברדיו: "راحة القلوب" "جدد حياتك" "حتى يغيروا ما بأنفسهم" "الكلمة الطيبه" "قضايا الشباب من منظور اسلامي" "البيت السعيد" ואחרים באתר יוטיוב.

נסע וביקר ביותר מ-110 ערים בעולם, למד ודבר וקרא והסביר על האסלאם בשפה הערבית ובאנגלית כמו בבריטניה סין ארה"ב גרמניה ואחרים.

1 תגובה

הוסיפי תגובה