אז למה אנחנו צמים?

אז למה אנחנו צמים?

09.06.16 - 13:56 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

אללה אמר לנו בקוראן: {يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ} (البقرة, 183), [הוי המאמינים, נכתב בספר כי מצווה עליכם לצום כשם שנכתב על אלה שהיו לפניכם, למען תהיה בכם יראה] (הפרה, 183).

עוד אומר אללה: {شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ} (البقرة, 185), [חודש רמצ'אן הוא אשר הורד בו הקוראן ממרומים למען יביא לאנשים הדרכה ואותות נהירים המעידים על דרך הישר ועל הישועה. על כל אחד מכם הנוכח בביתו בחודש זה לצום בו, ועל החולה או הנוסע בדרך לצום מספר ימים אחרים. אלוהים חפץ להקל עליכם ואינו חפץ להקשות עליכם, למען תוכלו להשלים את המספר ולמען תפארו את אלוהים על כי הנחה אתכם, ולמען תכירו טובה] (הפרה, 185). (תרגומי הקוראן: אורי רובין / הוצאת ת"א)

למעשה אנו המאמינים מחוייבים לצום את צום הרמדאן, הצום אינו רשות אלא חובה. כל מאמין, כל מוסלמי חובה עליו לצום כל עוד בריאותו תקינה (נשים הרות ומניקות במידה ונשקפת סכנה לתינוקן אינן חייבות בצום או בעת המחזור החודשי). 

אך מעבר לציווי הבסיסי הנ"ל מהן הסיבות לצום? הצחאבי אבו הוריירה מסר כי אמר הנביא מוחמד עליו השלום והברכה: "מי שצם את הרמדאן באמונה ומתוך רצון לזכות בשכר מאלוהים יימחל לו על חטאיו הקודמים". (ראה את החדית').

הנטיה למרוד והרמדאן

אנו כבני אדם בעלי נטיה למרוד בציוויו של אללה, אנו מרכליםמשקרים, בודקים את הגבולות של אללה סובחאנהו ותעאלה, אנו לא עושים את מה שמצווה לנו מכיוון שאנו לא רואים את אללה או נביאו, לעתים אנו נותנים לשייטאן להשפיע עלינו ולהסיט אותנו מן הדרך הנכונה. כבני אדם אנו חלשים, זהו יצר האדם הטבעי – ראינו זאת עוד בזמנם של אדם וחווה בגן העדן, הרמדאן הגיע על מנת כי נאלף את הנפש ונתייחס לציוויו של אללה ביתר רצינות, בעת הרמדאן אנו נתרחק מהמחשבה על החיים האלה (הדוניה) ונתמקד באחרית הימים (באָחירה), דברים שאנו אמורים לעשות ביום-יום, אך אללה יודע שאנו חלשים ולכן ציווה עלינו את החודש הקדוש הזה שנוכל להתמקד באחרית ובחשבון יום הדין.

במהלך הרמדאן אנו נוטים לעשות יותר מעשים טובים ולחשוב על אחיינו ואחיותינו, נתמקד בקריאת קוראן (תוכלו לקרוא טיפים על שינון הקוראן כאן) ונרבה בד'יכר ודועא.

בנוסף ננצל את הרמדאן ונזכור כי אנו אומה אחת ומתאחדים בצום, העני, העשיר, השחור והלבן, מסין ועד אוסטרליה, מישראל ועד הקוטב הצפוני – כל המוסלמים כולם צמים יחדיו.

-------------------------------

*רוצים לדעת מה כדאי לאכול בארוחת הסוחור? בקרוב אינשאללה נעלה עם מאמר חדש ובו טיפים לארוחת הסוחור ובהמשך על ארוחת שבירת הצום (האיפטאר).

הוסיפי תגובה