מה בא קודם?

מה בא קודם?

16.03.16 - 12:48 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

שאלה: 

סלאם.. אני והחברים שלי תמיד מתווכחים ורבים על השאלה הזאת.. מה עדיף קודם כל להיות בן אדם ואז הדת או קודם כל הדת הכי חשובה ואז להיות בן אדם? תודה!

תשובה: 

ועלייכום אסלאם, אני מבין שכוונתך ב"להיות בנאדם" הוא להיות בנאדם טוב עם נימוסים יפים וכדומה.. אם כן אז התשובה היא שהדת היא לא רק אמונה בלב, או רק תפילות וצום וחאג'...אלא הדת כוללת בתוכה גם את הנימוסים והמוסר היפה, הדת היא בשביל להדריך את בני האדם ללכת בדרך הטובה בכל פן ופן בחיים. אז מי שמיישם בצורה נכונה את הדת הוא נהיה גם ל"בנאדם" וגם יש לו אמונה, וגם יש לו עיבאדה לאללה. ומי שמחליט להיות רק "בנאדם" אולי יש לו נימוסים מסוימים אבל חסרים לו הערכים החשובים האחרים שהזכרנו, ולכן בנאדם שמיישם את הדת הוא היותר טוב. ויתרה על כך, אללה תעאלה ברא את האדם, ואללה תעאלה יודע הכי טוב מה הטוב בשביל האדם, ולכן אללה תעאלה שלח נביאים והוריד ספרים בכדי להדריך את כל בני האדם להיות אנשים מנומסים ובעלי מוסר טוב, להיות מאמינים, להיות צדיקים, פשוט להיות טוב בכל תחום ונושא בחיים.

זה כמו להגיד: האם שמירה על המנהגים היפים בתרבות שלנו היא חשובה יותר או לשמור על הלאום הוא חשוב יותר? שמירה על מנהגים היא חלק בודד אחד מתוך החלקים של הלאום, כי הלאום כולל בתוכו: מנהגים, שפה, היסטוריה, אדמה, עם וכדומה... אז להגיד ששמירה על המנהגים היא חשובה יותר זה בעיה בהבנה והראייה... כי ככה לא ישאר עם, לא תישאר שפה, לא תישאר היסטוריה, וישאר לנו רק ריקודים ואכילת חלוז'. אז ככה גם הדת שהיא כוללת בתוכה: אמונה, מעשים טובים, נימוסים (כלומר להיות בנאדם) וכדומה... אז למה להגיד "להיות בנאדם יותר חשוב"? להיות בנאדם זה חלק קטן מהדת, אז האם נבחר בחלק הקטן הזה ונוותר על כל הדברים האחרים?

אללאהו אעלם

אמונה

2 תגובות

אני מבין את מה שאתה אומר ואכן הדת מובילה את האדם להיות אדם טוב יותר אך כמו שידוע לך היום כל אחד מפרש את הדת איך שבא לו ועושה מה שנראה לו לנכון . יש מלא אנשים שהם שומרים על האמונה והדת אבל בתור בני אדם הם פשוט לא בני אדם. זה תופס לגבי כל הדתות .. אז לפי דעתי תהיה בן אדם טוב קודם כל לא משנה במה אתה מאמין או לא מאמין ואחרי זה תחזק את האמונה שלך .

העניין להבנתי הוא סדר עדיפויות .. דהיינו: אם אני מחליט להיות בן אדם טוב עומדות לפני שתי שאלות מרכזיות: האחת מאין אקח את הידע איך להיות בן אדם טוב? השאלה השניה: מדוע אני רוצה להיות בן אדם טוב?
ההתשובה לשאלה ההראשונה מתחלקת לשתיים:
א- לגבי הכופרים הסיבה להיות בן אדם היא למען העולם הזה בלבד, כלומר שאנשים יכבדו אותו וינציחו את שמו ואין לו שום דבר חיובי בעולם הבא.
ב- לגבי המאמינים המצב שונה לחלוטין .. הסיבה למאמין האמיתי עם הבנות נכונות כוללת מספר דברים:
* בראש וראשונה שאללה יהיה מרוצה ממנו.
* שיהיה לו חיים טובים בעולם הזה.
* שיהיה מן הזכאים בגן עדן בעולם הבא.
לגבי שאלת המקור הבלעדי המושלם עלי אדמות הוא הקוראן משום שהקוראן דברי אללה! וכל שאר מקורות הידע איך להיות בן אדם טוב עם מעשה ידי אדם.
סליחתכם על ההארכה.

הוסיפי תגובה