איך עושים סגידת הקריאה?

איך עושים סגידת הקריאה?

15.03.16 - 12:46 מאת: נורדין שובש

צפיות

שאלה: 

שאלה 1: איך עושים את "סגידת הקריאה" – "سجدة التلاوة"?

שאלה 2: אם שמעתי פסוק שיש בו "סגידת הקריאה" דרך הטלוויזיה או הרדיו וכדומה האם חובה עליי לעשות את הסגידה?

תשובה: 

תשובה 1: דינה של סגידת הקריאה שהיא חובה על השומע או הקורא לעשות אותה, אבל חובה זו אינה מחייבת שנעשה מיד אלא מתי שמתאפשר, למשל יכול להיות שמישהו שומע פסוק של סגידת הקריאה ואינו טהור בכדי לעשות אותו או עובד אז הוא יכול לעשות אחרי זה.

ואופן עשיית סגידת התפילה היא שעומדים ואומרים "אללהו אכבר" אבל בלי הרמת הידיים לאוזניים כפי שעושים בתפילה הרגילה, אלא אומרים "אללהו אכבר" ויורדים ישר למצב של הסגידה ואומרים בסגידה "סובחאנה רבי יל אעלה""سبحان ربي الأعلى" שלושה פעמים וזה מספיק, ואפשר גם להוסיף דועא' כמו "סג'דה ווג'הי לילזי ח'לק'הו ושק'ה סמעהו ובסרהו פ'תבארקה אללהו רבול עאלמין""سجد وجهي للذي خلقه وشق سمعه وبصره فتبارك الله رب العالمين", ואחרי זה אומרים "אללהו אכבר" ומרימים את הראש מהסגידה וסגידת הקריאה הושלמה ואין צורך בהטיית הראש לשלום בכדי לסיים כפי שעושים בתפילה הרגילה.

תשובה 2: מי ששמע קריאה של "סגידת הקריאה" דרך מכשיר חשמלי מסוים כמו המחשב, הרדיו ועוד אינו חייב לעשות את "סגידת הקריאה" כפי שהאימאם מחמד בחית אל-מוטיעי אל-חנפ'י פסק.

אבל כמובן מי שרוצה כן לעשות אין מניעה לעשות, העניין הוא האם חובה או לא? כי כידוע "סגידת הקריאה" במקורה היא חובה לפי האסכולה החנפית, אז במצב הנ"ל אין חובה לעשות את "סגידת הקריאה" אלא מותר למי שרוצה.

אללהו אעלם.

תפילה

הוסיפי תגובה