'הכירו ברצח העם!'

'הכירו ברצח העם!'

14.11.14 - 12:21 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

52 פעילים צ'רקסים, המייצגים תנועות וארגונים צ'רקסיים מעשר מדינות בעולם, פנו ב-11 לחודש במכתב להנהגת פולין בבקשה להכיר בהשמדת העם שביצעה האימפריה הרוסית נגד העם הצ'רקסי במאה ה-19.
 
במכתב הפנייה מציינים הפעילים הצ'רקסים את הסבל הרב שעבר העם הצ'רקסי בעקבות כיבוש מדינתם צ'רקסיה ב-1864 על ידי האימפריה הרוסית, שלא בחלה בשום אמצעי על מנת לרוקן את צ'רקסיה מתושביה הצ'רקסים.
 
כמו כן כותבים הפעילים על היחסים הטובים שנרקמו בין העם הצ'רקסי והעם הפולני. הם כותבים כי פולנים רבים לחמו ביחד עם הצ'רקסים נגד צבאות הצאר הרוסי במלחמת רוסיה צ'רקסיה (1763-1864).
 
במכתב הפנייה חתומים שני פעילים צ'רקסים מישראל, קוג'אס חאכו, ראש תנועת "צ'רקסים חופשיים" וזוהר תחאוכו, מנהל המוזיאון הצ'רקסי בכפר-קמא.
 
ראוי לציין כי ב-21 ליוני 2014, מכתב דומה מהקבוצה הזאת נשלחה לאוקראינה. משרד החוץ של אוקראינה השיב לפונים במכתב רשמי בו נכתב, כי נשיא אוקראינה, פיטר פרשינקו, נתן הוראה לטפל בנושא.
 
כמו כן נכתב בתשובה כי ב-7 ליולי 2014, חבר הפרלמנט של אוקראינה, אוליג ליאשקו, הביא בפני הפרלמנט הצעת חוק בנושא ההכרה בהשמדת העם שביצעה האימפריה הרוסית נגד העם הצ'רקסי.
 
המכתב שנשלח לפולין תורגם לכמה שפות ואפשר לקרוא אותו במלואו כאן בשפה: הצ'רקסית,פולניתאנגליתרוסיתטורקית
 

הוסיפי תגובה