הקבוצה הראשונה בכפר

הקבוצה הראשונה בכפר

07.02.14 - 12:59 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

ערך: נאפסו אחמד
 
(הועתק מ: תיקאלה גיליון מס' 4 – 1997)
 
 
נאפסו יוסף מוסא שהיה אחד השחקנים של שנות ה-40 מספר את סיפורו: בשנות ה-40 לא הייתה בכפר קמא מועצה מקומית. הכפר היה מנוהל על-ידי מוכתאר שממונה על-ידי השלטונות. מספר הכיתות בבית הספר היה עד כתה ד' בלבד. ביישוב לא היה אף גוף שדאג וטיפל בנערים ובצעירים. הילדים והנערים שיחקו כדורגל שהיה עשוי מסמרטוטים או מצמר בקר, ולא היו מגרשי כדורגל. המשחקים התקיימו בחצרות.
 
קבוצת כדורגל ראשונה התארגנה בשנת 1945 - השחקנים הראשונים עד כמה שאני זוכר אותם היו – 
 
לבאי דאוד אסחק
(שוער)
צוצחה מוסא אסמעיל
(בלם אחורי)
לבאי יוסף סעיד | חתוקאי יחיא
(מגן)
סגס אחמד בקיר
(בלם קדמי)
נאלגבץ אחמד אסמאעיל
(קשר מרכזי)
חזל סלימאן תופיק | חאכו כרים סאלח
(רץ)
שוגן מוחמד סעיד | נאתכו חליל אזמרלי
(חלוץ)
קובלה עוסמאן עומר
(חלוץ מרכזי)
מאמן הקבוצה ומנהלו היה לבאי מוחמד חאג' אחמד
 
מאוחר יותר בשנת 1947 נפתח מועדון ספורט מסודר. כל צעירי הכפר היו חברים בו. הוכשרו שחקנים רבים אשר תפסו את מקום הוותיקים והם: תחאוכו מוחמד אסחאק, חדיש מוחמד, חאכו סעיד אסחאק, נאש חאלד עכיף, יחיא עומר קברטאי, שוגן עזיז, גרכד סלים, נאפסו יוסף מוסא, בגאנה מוחמד, בגאנה כמאל, בגאנה אחמד, חאכו סעיד יוסף, סגס מוחמד חאג' אסמאעיל, שוגן עבדל רחמאן, חתוקאי רג'ב, צוסחה מוחמד רשיד, חזל עבדללה תופיק, אשמוז רשיד עבדלכרים, אשמוז עבדל רחמאן, גרכד בשיר, אשמוז עבאס, חתוקאי כאמל, שוגן יחיא אסעד ועוד. מועדון הספורט היה ממומן מתרומות שנאספו בכפר ומדמי חבר.
 
בזמנו קיימנו משחקים עם קבוצות כדורגל רבות: יבנאל, כפר – תבור, טבריה, צמח, כמו כן ערכנו משחקים עם הנבחרות של הצבא הירדני והצבא הבריטי. בין הקבוצות ששיחקנו איתן הייתה קבוצת כדורגל מריחנייה. שחקניה היו: ג'מאל כורשיד, פחרי עלי, חסן דאמר, פואד כורשיד, חוסני, נג'את חמזה, חמיד יחיא, שעבאן, מוחמד חיר, מוחמד אדריס ושאוכת אדריס. 
 
בזמנו משחק כדורגל בכפר – קמא נחשב כיום חג. אולם היום נחשב כאילו עוד יום מנוחה. לצערי לא נותנים כבוד לקבוצה האורחת, כמו כן לא מכבדים ולא מעודדים שחקני הישוב. המעט של השחקנים של שנות ה- 40 שנשארו בחיים, אינם נוכחים במשחקים המתקיימים בכפר – קמא. יש להם סלידה מהצעקות והקללות של הקהל והשחקנים שלנו שמטיחים כלפי הקבוצה האורחת וחבר השופטים. אני תקווה שמנהלי הקבוצות ומאמניהן יילמדו את השחקנים דרך ארץ ונימוסין מלבד הכישרון לשחק כדורגל, כי ספורט הוא ענף של חינוך ותרבות.
 
(תיקאלה, גיליון 4, 1997)

הוסיפי תגובה