'לא שוכח שאני מוסלמי'

'לא שוכח שאני מוסלמי'

04.03.14 - 12:57 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

"אני תמיד מנסה לשמור על המסורת והדת ואלה דברים שחשובים לי מאוד מאוד, הדת זה הדבר החשוב ביותר. אבא שלי (אללה ירחמו) תמיד אמר לי שאסור לי לשכוח שלושה דברים: שאני מוסלמי, שאני צ'רקסי ושקוראים לי ביברס. ככה חונכתי וככה אני מתנהל", כך מספר השחקן ביברס אכרם נאתכו מכפר קמא בראיון לאתר "אדיגה ביסמן". נאתכו הצטרף לאחרונה לקבוצת הכדורגל היוונית פאוק סלוניקי מהליגה הראשונה.

 

נאתכו החל די מהר להתאקלם והבעיה הראשונה שלו היא שעדיין לא מצא מסגד ללכת אליו בימי שישי: "בקאזאן לא הייתי מפסיד תפילת שישי במסגד כמעט, ופה יותר קשה כי בנתיים לא מצאתי מסגד".

 

"ההתאקלמות בפאוק יותר קלה לי מאשר בקאזאן כי ברוסיה היתה זו הקבוצה הראשונה שלי בחו"ל, וזה היה שינוי מאוד גדול. ולקאזאן הגעתי במעמד של שחקן פחות טוב ולפאוק הגעתי בתור שחקן חשוב. וגם המנטליות היוונית יותר פשוטה, היא דומה לישראל, אנשים חמים, עוזרים וכולם מדברים אנגלית אז זה יותר קל. וגם בשביל בני המשפחה שלי יותר קל פה גם בגלל מזג האוויר וגם בגלל העזרה מסביב".

 

איך אתה מסתדר עם השפה היוונית ואיך הסתדרת עם הרוסית בקאזאן?

"ברוסיה היה לי מתורגמן שדיבר עברית אבל בכל זאת למדתי רוסית, כי ברוסיה כמעט ולא מדברים אנגלית. אבל פה הכל באנגלית, גם המאמן וגם השחקנים והסביבה.. כולם מתקשרים באנגלית אז זה יותר קל".

 

מה הציפיות שלך מעצמך?

"הציפיות שלי הם תמיד להשתפר, ללמוד עוד, להיות יותר טוב ולעזור לקבוצה להתקדם, והכי חשוב לעשות את השחקנים סביבי יותר טובים.. ולהצליח כמובן".

 

האם יש הבדל בין התקשורת ביוון, רוסיה וישראל?

"אני לא קורא מה כותבים ומנסה כמה שפחות גם לדעת מה אומרים וכותבים. בכל מקום שאני נמצא בו מה שחשוב עבורי זה מה קורה בתוך הקבוצה ומה המאמן חושב. המנטליות פה דומה לישראל יותר, ברוסיה זה היה שונה יותר כי התקשורת והאוהדים היו פחות מעורבים".

 

------------------------------------------------------------------------------

 

איך נראה סדר היום שלך?

"סדר היום שלי בדרך כלל הוא סביב הכדורגל. אם האימון בבוקר אז מתעוררים, מתארגנים, אוכלים לפי שעת האימון והולכים להתאמן ואחרי זה מטפלים בגוף.. הכל סובב סביב הכדורגל כמו אוכל ושינה, ומנסים כמה שיותר לבלות גם עם המשפחה ולהיות בבית לשחק עם הילד".

 

אתה אוכל מאכלים צ'רקסיים כשאתה בחו"ל או שומר את התיאבון עד שאתה מגיע הביתה לארץ?

"אשתי מכינה את האוכל תמיד וגם בבית מנסים לפעמים לעשות מאכלים צ'רקסים שזה יותר קשה, כי אין להם את אותם המצרכים תמיד. אבל תמיד מישהו בא לבקר מהארץ אז מביאים גבינה צ'רקסית ומכינים מתאזה. וכמובן תמיד מחכים לבוא לבית לארץ כי זה הפינוק".

 

לסיום, אתה חושב שאנחנו הצ'רקסים צריכים לחזור למולדת כדי שלא ניכחד?

"החזרה למולדת הוא נושא מאוד מורכב. זה בטוח היה מעניין אם הייתה לנו מדינה משלנו אבל זה המצב הנתון שיש כרגע, והכי חשוב זה פשוט לשמור על המסורת ולא לאבד את הערכים והדת".

 

הוסיפי תגובה