מוזיאון ומשחקייה במסגד

מוזיאון ומשחקייה במסגד

06.02.19 - 21:48 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

"אם עיריית טבריה תממש את הצהרתו של ראש העיר, רון קובי, לפתוח מוזיאון או משחקייה במבנה המסגד שבטיילת העירונית נקיים מחאה המונית", כך מאיימים ראשי ועדת המעקב של ערביי ישראל. אתמול (שלישי) הגיעו ראשי ועדת המעקב לטבריה ואיתם יו"ר ועדת המעקב, מוחמד ברכה, השייח כמאל חטיב, סגנו של השייח ראאד סלאח, חברי כנסת מהרשימה המשותפת, ראשי רשויות מקומיות ערביות ואנשים נוספים. השייח חטיב ערך עם נוספים תפילה על גג המסגד ואחד מחברי המשלחת עלה אל צריח המסגד וקרא לתפילה.

מסגד אל-בחרי (מסגד הים) הוקם לפני מאות שנים צמוד לשפת הים ועד שב-1935 הבריטים ייבשו חלק מהכנרת ובנו טיילת לאורך האגם, דייגים היו נכנסים עם סירותיהם ישר לתוך המסגד, בזמנים בהם מפלס הכנרת היה גבוה מספיק. מדובר היה במסגד המשני בחשיבותו בטבריה; המסגד המרכזי היה מסגד אל-עומאר בלב העיר, שגם כן קיים עד היום.

עד 1948 טבריה היתה עיר מעורבת. במהלך המלחמה התושבים הערבים גורשו או עזבו את העיר ושני המסגדים ננטשו. בשנת 1952 הפך מסגד הים למוזיאון העירוני לעתיקות טבריה, בניהולה של עירית טבריה. במהלך שנות השמונים המוזיאון סגר את שעריו, הממצאים הארכיאולוגיים הוצאו מהמבנה והמסגד נותר ללא כל שימוש.

באתר וואלה! דווח כי בשנת 2000 החלו אנשי התנועה האסלאמית להגיע למסגד, נוכח הפרסום שבית המשפט שלח אדם חסר בית שנעצר, למעצר בית במסגד הנטוש. הדבר היווה עילה למחאה ובמשך כמה שבועות נערכו ברחבת המסגד תפילות יום שישי, בהובלת השיח ראאד סלאח. באחת הפעמים אף התפתחה במקום קטטה גדולה בין תושבים מטבריה למתפללים.

מאז, במשך קרוב ל- 19 שנה המסגד חזר לאלמוניותו ולא היווה מקור למתיחות. השבוע ביקר במקום ראש העיריה, ביחד עם האמנית, בת העיר, אילנה גור. במהלך הביקור הוא הבטיח להקים במקום את המוזיאון מחדש ו"להחזיר עטרה ליושנה" או לפתוח במקום גם משחקייה לילדים. בעקבות כך הגיע למקום חבר הכנסת מסעוד גנאיים ולאחר מכן שלח לעירית טבריה מכתב ובו כתב כי "הפיכת המסגד למוזיאון היא פגיעה ברגשות המאמינים המוסלמים". במהלך ביקורם אתמול של נציגי ועדת המעקב באזור המסגד, הגיע גם קובי למקום ושוחח עמם ושני הצדדים קבעו ביניהם כי יפגשו לדון בנושא ביום ראשון הקרוב.

 

מסגד אל-בחרי (מסגד הים) ניצב בטיילת בעיר העתיקה (סמוך לבית הכנסת 'עץ חיים'). המסגד עמד סמוך לשער הדייגים ושימש בייחוד את אוכלוסיית הדייגים. בניית המסגד החלה בשנת 1702 והוא היה המסגד היחיד בעיר. בשנות הארבעים של המאה השמונה-עשרה הורחב המסגד ושופץ על-ידי חאג’ יוסף אחיו של שליט הגליל דאהר אל-עומר במקביל לבניית מסגד א-זידאני. לאחר מלחמת 1948 המסגד שימש מוזיאון לתולדות טבריה. בשנות השמונים חדל לפעול המוזיאון.

מסגד א-זידאני ("אל-עומאר") ניצב בלב העיר העתיקה. המסגד המרכזי של טבריה ולדעת רבים המבנה הקדום ביותר ששרד באתרו. המסגד היה המבנה הבולט ביותר בעיר במאות השמונה-עשרה והתשע-עשרה ולעיתים קרובות הונצח בציורים ובצילומים של נוסעים ועולי-רגל. המסגד הפך לסמל חזותי של טבריה והופיע בבולי דואר של נופי ארץ-ישראל שהנפיקו שלטונות המנדט הבריטי. בשנת 1743 (1156 להיג'רה) המסגד הוקם על-ידי מושל הגליל ד'אהיר אל-עומר, ונראה כי נבנה במקומו של מסגד "היסמין " כפי שמתארת כתובת שיש הנמצאת מעל פתחו. בעקבות הרעש הגדול שפקד את טבריה (1837) נפגע קשות המסגד כיפתו נהרסה וחלק ממגדלו התמוטט. לאחר-מכן תוקן ושופץ המסגד ונבנתה מחדש כיפתו הגדולה (הקיימת עד היום). בצורתו החיצונית של המסגד קיים דמיון למסגד איה סופיה באיסטנבול והכניסה אליו נבנתה בסגנון הבנייה הממלוכי. כיום נמצא המסגד במרכז הכיכר הנושאת את שמו, כשהוא סגור ואין אליו כניסה. חצר הטהרה ששכנה בקדמת המסגד נהרסה ומצדדיו הוקמה רחבה מרוצפת המוקפת חנויות ומרכז מסחרי.

מתוך: סקר מבני דת ואתרי קודש בעלי חשיבות היסטורית בטבריה / ד"ר דותן גורן.

1 תגובה

לדעתי צריך לעשות כל מאמץ על מנת לעצור את התכנית של ראש עיריית טבריה .. משום שעל פי כל דין אסור לבצע שינויים במקומות הקדושים שלא מתאימים למקום קדוש - יש אפשרות שהצעד הראשון לעצירת התכנית הוא פניה לבג'ץ .

הוסיפי תגובה