שייח' נורדין באיפתאא

שייח' נורדין באיפתאא

21.07.16 - 14:23 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

מזה שנים קיימת בארץ ועדת איפתאא (הוועדה הארצית למתן פסקי הלכה) המשרתת את המוסלמים ונותנת מענה נרחב לשאלות והסוגיות השונות.

לאחרונה קיבל אימאם כפר קמא, שייח' נורדין שובש, מינוי חברות בוועדה. אדיגה ביסמן פנה ליו"ר הוועדה, דוקטור שייח' משהור פוואז מחאג'נה כדי לקבל רקע על הוועדה ועל מינויו של נורדין שובש.

אנו רוצים לשאול את כבוד הדוקטור שייח' משהור פוואז: 1. האם תוכל לתת לנו הסבר הכרות על ועדת האיפתאא ותפקידה?

דוקטור משהור: ועדת האיפתאא הוא מוסד הלכתי (שרעי) עצמאי שדן בצרכים ובמקרים של המוסלמים בארץ באופן מיוחד, ובאופן כללי במקרים של המוסלמים בכל רחבי העולם. הטיפול נעשה על ידי מענה על השאלות ונושאי הבוררות המגיעים לוועדה דרך האתר הרשמי והאמצעים האלקטרוניים השונים, ודרך פרסום עלונים וספרים. כל אלה נותנים מענה למגוון השאלות והבעיות הקיימות במציאות של החברה שאנו חיים בה.

2. כמה חברים מונה ועדת האיפתאא?
דוקטור משהור: ועדת האיפתאא מונה כארבעה עשר חברים בעלי תארים והסמכות גבוהים בשריעה והלכה אסלאמית, וביניהם שתי נשים בשלבי תואר הדוקטור בשריעה.

3. איך פוסקים פאתווה (פסק הלכה) בוועדת האיפתאא ומה השלבים לכך?

דוקטור משהור: השיטה של ועדת האיפתאא במתן פאתווה מתרכזת בשלבים הבאים: שלב ראשון, ההסתמכות על האסכולה השאפיעית בדרגה הראשונה במתן הפאתווה. שלב שני, במצב שיש קושי בפאתווה של האסכולה השאפיעית אז בודקים בתוך המעגל של ארבעת האסכולות. שלב שלישי: במצבים נדירים של צורך ממשי או קושי רב כשאין בתוך ארבעת האסכולות מרחב נוח שאפשר ליישם אותו אנו פונים לאקדמיות הלכתיות עולמיות.

4. האם יש לאנשים אמון בוועדת האיפתאא וכמה פניות אתם מקבלים?

דוקטור משהור: האמת היא שנוכחות ועדת האיפתאא פעילה מאוד. אנו מקבלים כל יום כמויות אדירות של פניות טלפוניות, ושאלות דרך הפייסבוק והאתר מכל רחבי העולם. מגיעים אלינו תיקים של בוררות בנושאים של חלוקת ירושה, הריגה, עבירות, וכל זה מעיד על אמון הציבור בוועדה, ובנוסף לכך ההרצאות והכנסים שהוועדה עשתה ותעשה בימים הקרובים בנושאים השונים של החיים.

5. האם ועדת האיפתאא מיועדת למקומיים כאן בארץ או לכלל המוסלמים בכל מקום?

דוקטור משהור: ועדת האיפתאא היא לכל המוסלמים ברחבי העולם באופן כללי, ובאופן מיוחד למוסלמים הנמצאים בכל הארץ, והיא מקור הסמכות הראשונה בארץ.

6. הענקתם לאחרונה מינוי חברות בוועדת האיפתאא לשייח' נורדין שובש, מה הסיבה לבחירתכם בו, ובמה אתם חושבים שהוא יכול לתרום ולהועיל?

דוקטור משהור: השייח' נורדין שובש מבעלי הידע המהימנים שאנו מצפים להם עתיד מזהיר בידע, והוא מוסמך באסכולה החנפית, ונחשב מהמיעוט הנדיר בארץ שיש לו בקיאות נרחבת באסכולה החנפית. לכן ראינו את נוכחותו בוועדה בכדי להיעזר בו באסכולה החנפית, ובכדי שיהיה גם נציג לאנשינו הצ'רקסים כי הוא מכיר יותר את מצבם וצורכיהם. אנו מאחלים לו ולכלל החברים בוועדה הצלחה והתקדמות ויותר נתינה.

2 תגובות

הוסיפי תגובה