"ויאפל הירח.."

"ויאפל הירח.."

27.07.18 - 10:08 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

אללה תעאללה שולח לנו לעיתים אותות כדי להזכיר לנו לחזור לדרך הישר. האותות והמבחנים הללו שאללה שולח לנו יכולים להיות בדברים טובים או רעים, פחד, רעב, חוסר או שפע בפרנסה ועוד.

אללה שולח לנו גם אותות גדולים ועוצמתיים המתרחשים על פני כדור הארץ כדי להפחיד אותנו, ולהזכיר לנו את גדולתו ועוצמתו, כמו: רעידות אדמה, גשמים כבדים, סערות ורוחות חזקות. אללה אומר בקוראן: {وَمَا نُرْسِلُ بِالْآيَاتِ إِلَّا تَخْوِيفًا} (الإسراء: 59); [שולחים אנו את האותות רק כדי לנטוע פחד] (המסע הלילי, 59)1.

מבין האותות הגדולים הללו - לִיקּוּי יָרֵחַ, וניתן לומר גם לִיקּוּי לְבָנָה או ירח דם. זוהי תופעה אסטרונומית שבה הירח מוחשך ומוצלל, כאשר הירח, כדור הארץ והשמש נמצאים בקו אחד (בקירוב), והירח נכנס לקונוס הצל של כדור הארץ2. ליקוי הירח מזכיר לנו את יום הדין כאשר אז יאפל אור הירח לנצח. אללה אומר: {وَخَسَفَ الْقَمَرُ} (القيامة, 8); [ויאפל הירח] (תחיית המתים, 8).

בעולם המערבי נהוג לחגוג ליקויי השמש והירח במסיבות ואירועי צפייה המוניים. אללה מזכיר לנו שאלה הם מאותותיו ועלינו להיזכר בו: {وَمِنْ آيَاتِهِ اللَّيْلُ وَالنَّهَارُ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ ۚ لَا تَسْجُدُوا لِلشَّمْسِ وَلَا لِلْقَمَرِ وَاسْجُدُوا لِلَّهِ الَّذِي خَلَقَهُنَّ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ} (فصلت,37); [אַל תשתחוו לשמש ולא לירח. השתחוו לאללה אשר ברא אותם, אם אותו תעבדו] (בוארו לפרטיהם, 37).

שליחו של אללה, הנביא מוחמד - תפילות אללה עליו ושלומו - לימד אותנו כיצד לנהוג בזמן אירועי טבע גדולים. אל-מוע'ירה בן שועבה סיפר: בימי חייו של הנביא היה ליקוי חמה ביום מותו של איברהים (בנו של הנביא) ואמרו האנשים: השמש לקתה למותו של איברהים. קם הנביא ונאם בפני האנשים ואמר: ליקויי השמש והירח הם אותות מאותות אלוהים. השמש והירח אינם לוקים למותו של שום אדם ולא ללידתו של שום אדם. אם אתם רואים ליקוי מהרו להתפלל וקראו לאלוהים והזכירו את שמו. ובגרסאות אחרות של החדית': בקשו מחילה מאללה ותנו צדקה; אותות אלה נועדו להפחדה3.

אהוב להתפלל ולבקש מאללה מחילה לאחר רעידות אדמה, ובזמן התרחשות של רוחות חזקות, סערות, ליקויי שמש וירח. המלומד עלי מולא אל-ק'ארי אומר כי המעשה הנעלה ביותר במצבים שהוזכרו היא התפילה. המלומד איבן מלק הוסיף: הנביא - תפילות אללה עליו ושלומו - הורה לקרוא לאללה בתחינה ובקשת מחילה, כי הנפש, בזמן אירוע יוצא מגדר הרגיל, מפנה עורף לחיי העולם הזה, וקרובה יותר לאלוהים.. לכן יש סיכוי רב יותר להיענות [בקשת המחילה]4.

ליקוי הירח המלא יחל היום (שישי) בשעה 22:30 ויימשך עד 13 דקות לאחר חצות. באתר ynet דווח כי אפשר יהיה לצפות בליקוי, הארוך ביותר מזה עשרות שנים, מכל מקום בארץ. ד"ר יגאל פת-אל מקוסמוס טלסקופים ואוניברסיטת בר-אילן אמר: "זהו הליקוי הארוך ביותר שייראה מישראל ב-200 השנים הקרובות". אז לאיזה כיוון להסתכל בשמיים? ד"ר פת-אל הסביר: "הירח יתחיל בצד דרום מזרח ואחר כך ינוע לכיוון דרום. מספיק להרים את הראש, להסתכל, היכן שרואים את הירח יראו את הליקוי".

------------------------------

1) תרגום הקוראן / אורי רובין. הוצאת אונב' ת"א

2) ויקיפדיה.

3) צחיח אל-בוכ'ארי / תרגום חדית': מ. קופלביץ'.

4) ספר פירושי חדית'ים - "מירק'את אל-מפאתיח שרח מישקאת אל-מצאביח" / עלי בן סולטאן מולא אל-ק'ארי.

2 תגובות

בתפילת ליקוי ירח אין תפילה בקבוצה לפי האסכולה החנפית, אז כל אחד יתפלל לבדו. אפשר להתפלל תפילה בת שתי רכיעות או ארבע, אין הגבלה מסויימת, ואין תפילה ספציפית לליקוי ירח. אללאהו אעלם.

הוסיפי תגובה