עומר וכספי המוסלמים

עומר וכספי המוסלמים

16.07.18 - 15:38 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

בנותיו של "מנהיג המאמינים"1, עומר בן עבד אל-עזיז, באו אליו כשהן בוכות בערב חג עיד אל-אדחה, ואמרו לו: נשות העם לעגו לנו ואמרו: אתן הבנות של מנהיג המאמינים ואין לכם מה ללבוש.

עומר, שהיה ידוע בסגפנותו, חש חמלה כלפיהן וקרא לאחראי הכספים ב"בית האוצר"2 ואמר לו: תן לי בבקשה כמקדמה מראש את השכר החודשי שלי!

אמר לו אחראי בית האוצר: הוי מנהיג המאמינים, אתה לוקח את משכורתך החודשית מבית האוצר כמקדמה מראש.. והאם אתה בטוח שתחיה עוד חודש?

עומר עמד נבוך.. ולאחר כמה רגעים אמר: אמת דיברת.. שאללה יברך אותך!

אז פנה לבנותיו ואמר להן: התאפקו עם התענוגות שלכן.. וכי אף אחד לא ייכנס לגן העדן אלא רק עם מאמץ וקושי.

מסופר על עומר בספר "ההתחלה והסוף" מאת אבן כת'יר, כי כאשר נבחר לח'ליף אמר לאנשים: בחרו בי בניגוד לרצוני ולא ביקשתי את התפקיד, לכן בחרו לעצמכם מי שאתם רוצים. 

כל האנשים צעקו פה אחד: בחרנו בך!

ואז אמר עומר: אני מייעץ לכם שתהיו יראים את אלוהים, והרבו לזכור את המוות - הורס התענוגות! התכוננו למפגש עימו.. וכי המחלוקות בין בני האומה הזאת היא רק בענייני כסף.. צייתו לי כל עוד היה בי ציות לאללה, ואל תצייתו לי באם הִמְרֵיתִי את פיו.

עומר בן עבד אל-עזיז היה ידוע כמי שלא מבזבז אפילו דינאר אחד מכספי המוסלמים. מסופר כי הייתה לו מנורה אישית שמתחת לאור הבוהק ממנה היה כותב את כתביו האישיים, והייתה לו מנורה מכספי הציבור שתחת האור ממנה היה כותב רק כתבים הנוגעים לענייני המוסלמים בלבד. 

-----------------

1) כינוי לח'ליף אצל הסונים.

2) מונח שציין את אוצר המדינה המוסלמית.

1 תגובה

قال عمر بن عبدالعزيز
رضي الله عنة للبنات العيد ليس لمن لبس الجديد انما العيد
من خاف الوعيد

הוסיפי תגובה