מסע לימודים, צום ותפילה

מסע לימודים, צום ותפילה

10.06.17 - 14:25 מאת: nurdinshubash

צפיות

שאלה: 

סלאם ועליכום.

אני סטודנטית ופעם בשבוע אבי מסיע אותי למקום הלימודים, והמרחק עד לשם הוא כ-96 ק"מ. במקום הלימודים הקימו חדר תפילה למוסלמים. בחלק מהשיעורים אני יוצאת להתפלל ובחלק זה נופל על ההפסקות. אני עושה רחצת היטהרות (אמדז) בשירותי הנכים והולכת 5 דקות לחדר התפילה, ובסך הכל הכנה ותפילה לוקח לי 15-20 דקות. סיפרתי את כל זה כי אני רוצה להגיד שאני מתפללת רק את תפילות החובה (فرض) האם זה בסדר, והאם אני צריכה להתפלל יותר או פחות? ועכשיו בצום אני גם צמה רגיל. האם יש משהו מיוחד שאני אמורה לעשות או לא?

תודה רבה!

תשובה: 

ועליכוםסלאם!

מרחק מעל 89 ק״מ מהבית נחשב למסע ארוך, ולכן את נחשבת למוסאפיר (مسافر, מי שנמצא במסע ארוך), והמוסאפיר חייב להתפלל שתי רכיעות במקום ארבע רכיעות בתפילות הצהריים, אחה״צ, והלילה (עישא׳). לגבי תפילות הסונה, המוסאפיר יכול לא להתפלל אותן כשהוא ממהר ועסוק.

לגבי הצום: האדם נחשב למוסאפיר כל עוד אין לו כוונה להישאר במקום אחד כ-15 ימים או יותר, כי אז הוא הופך להיות רגיל וחוזר לחוקים הרגילים. לכן מי שעושה מסע ארוך ומגיע ליעדו ומתכוון להישאר יותר מ-15 ימים - חובה עליו לצום את כל הימים כרגיל.

אך במידה והנוסע אינו מתכוון להישאר 15 ימים, אז הוא נחשב למוסאפיר, ומוסאפיר יכול לא לצום, אבל בכדי שלא יצום את היום הראשון של היציאה הוא חייב לצאת ממשכנו לפני הכניסה של תפילת הבוקר! במידה ויצא אחרי תפילת הבוקר יהיה חייב לצום את אותו היום, אבל שאר הימים הוא יכול לא לצום, ויהיה חייב להשלימם אחרי הרמדאן! וכל זה כמובן כל עוד הוא לא מתכוון להישאר במקום שהוא נסע אליו 15 ימים או יותר.

אללאהו אעלם.

כללי

2 תגובות

אסלאמו עליכום.

בתשובה כתבת *חייב* להתפלל 2 שזה אומר אסור להתפלל את ה-פרד רגיל כשמתאפשר לך?

ומה קורה כשחוזרים הביתה אחרי מרחק של 89 ק"מ(נסיעה לעבודה וחזרה אם זה לפני תפילת הצהריים/אחה"צ/הלילה), גם אז מתפללים רק 2?

תודה

העושה מסע ארוך (89ק״מ ומעלה) התפילה שלו משתנה מארבע רכיעות חובה לשתי רכיעות חובה, כמובן בתפילות שהן בת ארבע רכיעות: הצהריים, אחה״צ, והלילה (עישא׳).. וחובה להתפלל כך, כי זה החובה של הנמצא במסע! אז גם כשמתאפשר להתפלל ארבע רכיעות, חייבים להתפלל אך ורק שתי רכיעות כל עוד אתה מתפלל לבד או אתה האימאם! אבל אם אתה מתפלל עם מקומי שמתפלל ארבע רכיעות אז אתה תתפלל גם כמוהו ארבע רכיעות.

כשחוזרים הביתה ולא פיספסת תפילות בזמן המסע לפני החזרה לבית, אז עלייך להתפלל רגיל ארבע רכיעות.

לא משנה באיזה שעה יצאת, אחרי שאתה מתכוון לעבור מרחק של 89 ק״מ או יותר ויצאת מהגבולות של הכפר אתה נחשב למוסאפיר ואתה יכול להתפלל שתי רכיעות.

הוסיפי תגובה