נישואים לא תקפים

נישואים לא תקפים

10.05.17 - 15:01 מאת: nurdinshubash

צפיות

שאלה: 

חתונה בין מוסלמית לנוצרי - מה באמת האפשרויות? ידוע שמוסלמיות לא יכולות להתחתן עם לא מוסלמים, אבל גבר מוסלמי יכול עם אישה לא מוסלמית, כלומר יהודייה או נוצרייה. אבל האם באמת אין שום אפשרות, הלכה, הסכמה, הבנה או פשרה שמאפשרת נישואין בין מוסלמית לנוצרי? האם ניתן לנהל טקס אירוסין דתי כמו היום, עם הסכמה דתית מוסלמית של הגבר לטקס גם אם לא מצהיר באופן רשמי שהוא מתאסלם? איך בכלל יודעים מה הדת של מישהו אם הוא לא מצהיר? במה זה שונה מהחתונות שמתקיימות בכפר כשהרבה בנים ובנות בכלל לא מאמינים באסלאם או באלוהים אבל מניחים אוטומטית שהם כן רק בגלל שנולדו בכפר ומתחתנים בצורה דתית וחותמים על הכתובה? יש הרבה זוגות שהתחתנו בטקס הדתי הידוע לנו אבל בלי אמונה פנימית בכלל באלוהים או באסלאם אבל עושים זאת רק כי ככה מקובל ונהוג, האם זה לא יותר חראם מאשר זוג שמעוניין למסד קשר ולהפוך אותו לחוקי אבל לא יכול רק בגלל שהם לא מוגדרים מוסלמים? מה האפשרויות הקיימות במצב כזה?

תשובה: 

סלאםעלייכום

אישה מוסלמית אינה יכולה להתחתן עם גבר שהוא לא מוסלמי, וחתונה כזאת לפי האסלאם מבוטלת ונחשב לחטא וזינה. אללה אומר בקוראן: [ואל תינשׂאו למשתפים עד אשר יהיו מאמינים], (הפרה, 221)1, ואומר: [ואם תיווכחו לדעת כי מאמינות הן, אַל תחזירון  אל הכופרים. אין הן מוּתרות להם עוד, ואין הם מוּתרים להן], (העומדות למבחן, 10)2. והאיסור לנישואים בין אישה מוסלמית לגבר לא מוסלמי הינו בהסכמה מוחלטת וכוללת של כל חכמי הדת. המלומד איבן קודאמה אמר, בספר "אל-מוע'ני", בפירוש דבריו של אל-כ'רקי: אין מצב שבו יינשא כופר למוסלמית. אמר: ואילו הכופר אינו יכול במוסד הנישואין להיות מופקד בשום מצב על אישה מוסלמית, ועל כך הסכימו המלומדים, מהם: מאליק, א-שאפיעי, אבו-עובייד, אבו ח'ניפה והמלומדים שאיתו. איבן אל-מונד'ר אמר: יש הסכמה כללית בנושא מכל המלומדים שאנו מכירים3.

לכן, אין אפשרות ופשרה שאפשר להגיע אליה בכדי להרשות נישואים כאלה. האפשרות היחידה היא שהגבר המעוניין להתחתן עם אישה מוסלמית חובה עליו להתאסלם בצורה אמיתית, ואז יוכל להתחתן איתה. במצב שבו הגבר יתחזה למתאסלם לשם הרישומים של הנישואים, וכשהאישה יודעת על זה, אז הנישואים לא יהיו תקפים, ויהיו מבוטלים ואסורים.

לגבי הנישואים בין מוסלמים איך יודעים שהם מאמינים או לא? מי שנולד למשפחה מוסלמית נחשב למוסלמי/ת כל עוד אינו מעיד ומציג דבר אחר, לכן אין זכות ואפשרות למישהו לבוא ולמיין אנשים או לבחון את אמונתם כמוסלמים, ולהגיד לאנשים שנולדו מוסלמים ולמשפחות מוסלמיות: ״האם אתה מאמין באסלאם?״ וכדומה.. כל עוד האדם שנולד מוסלמי לא מצהיר שהוא לא מוסלמי, אז בשבילנו הוא נחשב למוסלמי.. אבל אישה שהתחתנה כבר, או עומדת להתחתן, וגילתה שבעלה אינו מאמין באסלאם, ומצהיר בפניה שהוא לא מאמין באללה, לא באסלאם, לא בנביא מוחמד - תפילות אללה עליו ושלומו - וכדומה אז אסור לה בהחלט להתחתן עם אחד כזה, או להישאר בנישואים עם אחד כזה!

אללאהו אעלם

------------------

1) {ولا تنكحوا المشركين حتى يؤمنوا} (سورة البقرة: 221).

2) {فإن علمتموهن مؤمنات فلا ترجعوهن إلى الكفار لا هن حل لهم ولا هم يحلون لهن} [سورة الممتحنة: 10].

3) قال ابن قدامة في المغني في شرح قول الخرقي: ولا يزوج كافر مسلمة بحال. قال: أما الكافر فلا ولاية له على مسلمة بحال، بإجماع أهل العلم، منهم: مالك، والشافعي، وأبو عبيد، وأصحاب الرأي. وقال ابن المنذر: أجمع على هذا كل من نحفظ عنه من أهل العلم.

משפחה ויחסים

4 תגובות

ואם כבר דובר על אדם המצהיר על עצמו לא מוסלמי, מה מעמדו החוקי בפני המדינה? האם גם במסמכים הרשמיים הוא כתוב כלא מוסלמי?

אני לא יודע אם המדינה נכנסת לאמונות של האנשים, זאת אומרת יש רישומים של האנשים לפי הדת, אבל נגיד מישהו נהיה אתאיסט אז לא חושב שיש אפשרות לרשום זאת..
אבל המרת דת כן אפשר לעשות רישום על ידי בקשה, יש יהודים שהתאסלמו ומשנים גם ברישומים

אפשר לדעת מה התנאים לגבר מוסלמי לשאת אישה לא מוסלמית? איך זה מותר? הרי האישה היא זאת שמגדלת את הילדים בדרך כלל ולמה שהיא לא תגדל אותם ותחנך אותם על פי הדת שלה?

הכרתי עולה מקזחסטאן שהסתירה את זה שהיא מוסלמית... וחיה עם יהודי ונולדו לה ילדים..אז מה הילדים?

הוסיפי תגובה