האיפתאא: הנחיות קורונה

האיפתאא: הנחיות קורונה

12.03.20 - 13:36 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

משבר הקורונה: בהמשך להנחיות הארציות בעניין משבר וירוס הקורונה המתמשך, התקיימו התייעצויות בין אימאם כפר כמא, שייח' נורדין שובש וראש המועצה המקומית, זכריא נאפסו, והוחלט לנהוג בכפר לפי הנחיות ועדת האיפתאא הארצית שפורסמו היום.

הנחיות ועדת האיפתאא הארצית וועדה רפואית משולבת לגבי נוכחות בתפילת שישי, תפילות קבוצה במסגד, מפגשים ואירועים באופן כללי: (הוועדה המשולבת מורכבת ממלומדי דת ורופאים מומחים בתחום):

ועדת האיפתאא מדגישה לגבי חשיבות המשכיות קיום תפילות שישי (דרשות) ותפילות במסגד ואי השעייתן, אך עם זאת חלה חובה לנקוט באמצעי זהירות ולנהוג לפי החלטות הוועדה הבאות: 

1. ועדות האיפתאא והרפואית מדגישות לגבי חובת נטילת טיפולים מונעים שרעיים ורפואיים, ומי שמזלזל בכך עושה חטא מכיוון שהוא מסכן את עצמו ואת האחרים.

2. הוועדות מדגישות שחובה למי שנדרש להישאר בבידוד לעשות כן ולא להפר את ההנחייה, כל המפר את הדרישה מבצע חטא. 

3. מי שנדרש ממנו להישאר בבידוד אסור לו להיות נוכח בתפילת שישי ותפילות קבוצה יומיומיות במסגד, והנחייה זו תקפה לגבי כל מפגש ואירוע. 

4. כל מי שחזר מחו"ל עליו להישאר בבידוד 14 יום, ואסור לו להגיע לתפילת שישי ולתפילות במסגד ולכל מפגש אחר.

5. כל מי שסובל משיעול, הצטננות, נזלת או חום (38 מעלות ומעלה) חל עליו איסור להגיע לתפילת שישי ולתפילות במסגד ולשאר האירועים והמפגשים, כדי לא לגרום לפגיעה באחרים.

6. הוועדות מזהירות לגבי הפצת שמועות בין האנשים, ומבקשת להסתמך רק על החלטות והנחיות רשמיות.

7. הוועדה מורה באופן גורף בפני האנשים הבאים לא להיות נוכח בתפילת שישי, תפילות ומפגשים באופן כללי:
א: בני 60 ומעלה, גם אם הם בריאים, מכיוון שהסיכוי שהם יחלו במחלה גדול יותר.
ב: כל מי שסובל ממחלה כרונית כמו סוכרת, כל סוגי מחלות הלב, מחלת ריאות, כליות, סרטן, וכל מי שנוטל תרופות המחלישות את המערכת החיסונית.
ג: כל מי שסובל משיתוק עצבים או שרירים, כגון המתפללים כשהם על כיסא גלגלים חשמלי. 
ד: כל מי שמשגיח על אדם חולה ונשאר איתו מתבקש גם לא להגיע לתפילת שישי ולתפילות. 

הערות חשובות מאוד:
א: הוועדות ממליצות לקצר את תפילת שישי והחוטבה (דרשה) ל-10 דקות, ולהקפיד על מרווח של כחצי מטר בין המתפללים. כמו כן ממליצה הוועדה להימנע מלחיצות ידיים, ועל אחת כמה וכמה מנשיקות בעת מפגש. 
ב: הוועדות ממליצות לכל מתפלל להביא עימו למסגד שטיחון תפילה אישי, ולדאוג לאחר מכן בבית לחיטויו.
ג: הוועדות ממליצות לאחראים לבצע חיטוי של השטיח במסגד, ולשים חומרי חיטוי ידיים ומסכות עבור המתפללים, עם תנאי שהמתפלל יקח איתו את המסכה ולא ישאיר במסגד.
ד: הוועדות ממליצות לא להביא ילדים בני 10 ומטה למסגד, למרות שהסיכוי שיידבקו נמוך, אך הם עלולים להעביר את הווירוס לאחרים מהר יותר אם יידבקו. 
ה: המלצה להימנע מלקיים שיעורי דת לפני דרשת יום שישי, ולהקפיד לקיים את "תפילות הסונה" בבית, זאת כדי לגרום לכמה שפחות התערבבות ומגע.
* המלצה מקומית: להימנע מביקורי חולים בבתים בכפר בתקופה זו.

ועדת האיפתאא הארצית מדגישה כי ההחלטות וההנחיות הנ"ל תקפות לגבי כל מפגש ואירוע כלשהו, ולא רק לגבי המסגדים. כמו כן חשוב וחובה להתחזק ולהתגונן באמצעות קריאת תפילות האזכור של הבוקר והערב (أذكار الصّباح والمساء) ולא לשכוח שהשומר והמגן עלינו הוא אללה תעאללה ועליו אנחנו נסמכים: {فَاللَّهُ خَيْرٌ حَافِظًا ۖ وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ} (سورة يوسف, 64); [אללה הוא הנוצֵר הטוב מכל והוא הרחום שברחומים] (סורת יוסף, 64).

הוועדה הארצית לאיפתאא - בראשות ד"ר משהור פוואז. 

----------------------

נגיף הקורונה - משרד הבריאות

3 תגובות

לא עדיף להתפלל בנפרד כל אחד בבתו מדובר בוירוס וירלי ופוגע באנשים מבוגרים ולרוב מי שבא ביום שישי זה מבורגים וגם ציערים זה מתכונת להדבקה המונית לכן ממליץ שמחר יתקיים תפילה ביום שישי מהבית והדרשה יועבר במשרד באמצעי המדיה חי

תודה לאדיגאבסמן על הפרסום המבורך .. וכן הרבה תודות לועדות ובראשם ד. משהור .

الله سبحانه وتعالى ينادي: حي على الصلاة حي على الفلاح
נתניהו : אסור התקהלות
المسلمون لبيك يا נתניהו

הוסיפי תגובה